RH

SAVJET ZA MLADE
VLADE REPUBLIKE HRVATSKE
RADNA SKUPINA ZA MENTALNO ZDRAVLJE MLADIH

OBAVIJEST
JAVNI POZIV

Članova:

Prijedlog osnivanja, ciljeva i plana rada: Poveznica


Uvjeti sudjelovanja
Pojmovi i kratice
Članak 1.
  1. Savjet za mlade Vlade Republike Hrvatske (u daljnjem tekstu: SZM-VRH) je "savjetodavno tijelo Vlade Republike Hrvatske sa zadaćom sudjelovanja u razvoju javnih politika koje utječu na mlade", a u "ostvarivanju svoje zadaće Savjet osobito: 1. sudjeluje u kontinuiranom praćenju i analizi javne politike koja se odnosi i/ili utječe na mlade u Republici Hrvatskoj; 2. sudjeluje u davanju mišljenja Vladi Republike Hrvatske o nacrtima propisa od osobitog značenja za unaprjeđivanje položaja mladih; 3. prati rad ministarstava i drugih tijela državne uprave u provedbi, praćenju i vrednovanju politika za mlade u okviru njihove nadležnosti, te s tim u vezi, daje mišljenja i preporuke; 4. prati razvoj udruga mladih i za mlade i daje preporuke za unaprjeđenje njihovog rada i sustava potpore; 5. daje preporuke za razvoj politika za mlade i uključivanje mladih na lokalnoj, područnoj (regionalnoj), nacionalnoj i međunarodnoj razini u ostvarivanju tih politika; 6. prati pojavnosti u društvu od značaja za mlade i predlaže mjere u vezi s njima; 7. osigurava kontinuirani dijalog državnih tijela, tijela državne uprave, organizacija civilnoga društva, savjeta mladih i akademske zajednice, medija i drugih predstavnika zainteresirane javnosti o unaprjeđenju položaja mladih u Republici Hrvatskoj; 8. izvršava zadaće kojima se ostvaruje osnovna svrha djelovanja Savjeta, radi stvaranja poticajnog okruženja za unaprjeđenje položaja mladih." (Vlada Republike Hrvatske, NN 26/2021, 572).
  2. Radna skupina za mentalno zdravlje mladih (u daljnjem tekstu: RS-MZM) je povremena radna skupina Savjeta za mlade Vlade Republike Hrvatske (v. Savjet za mlade, 2021, čl. 21), osnovana 17.11.2021., a sa ciljem izrade pregled stanja zaštite mentalnog zdravlja mladih u Republici Hrvatskoj te izrada smjernica unaprjeđenja iste (v. Tarabić, 2021) i to prema područnim ciljevima: 1) vrsta i opća dostupnost usluga zaštite mentalnog zdravlja mladih; 2) mentalno zdravlje mladih u kontekstu odgojno-obrazovnog procesa; 3) mentalno zdravlje posebno ugroženih skupina mladih; 4) terminologija u području mentalnog zdravlja; 5) pregled izazova i teškoća s kojima se mladi susreću a koje imaju izravne reperkusije na njihovo mentalno zdravlje, prema području od posebnog interesa.
  3. Članovi RS-MZM (u daljnjem tekstu: članovi) su oni stručnjaci koji su u RS-MZM imenovani sukladno ovim Uvjetima sudjelovanja.
  4. Koordinator RS-MZM, imenovan od strane SZM-VRH, je Božidar Nikša Tarabić (u daljnjem tekstu: koordinator).

Članak 2.
  1. Članovi radne skupine mogu biti: psiholozi sa važećim Rješenjem o pravu na obavljanje psihološke djelatnosti, psiholozi vježbenici, liječnici specijalisti psihijatrije koji posjeduju odobrenje za samostalan rad (licencu), liječnici specijalizanti psihijatrije, savjetodavni terapeuti i psihoterapeuti sa važećom dopusnicom za samostalno obavljanje djelatnosti psihoterapije, psihoterapijski vježbenici, ovlašteni socijalni radnici, socijalni radnici vježbenici, ovlašteni socijalni pedagozi, socijalni pedagozi vježbenici, ovlašteni edukacijski rehabilitatori, logopedi i pedagozi.
  2. Poziv za prijavu članova RS-MZM je na dostavu članovima poslan:
    • Hrvatskoj psihološkoj komori, 08.02.2022. na: hpk@psiholoska-komora.hr;
    • Hrvatskoj liječničkoj komori, 08.02.2022. na: hlk@hlk.hr;
    • Hrvatskoj komori psihoterapeuta, 08.02.2022. na: tajnistvo@hkpt.hr.
    • Hrvatskoj komori edukacijskih rehabilitatora, 15.02.2022. na: komora.er@gmail.com
    • Hrvatskoj komori socijalnih pedagoga, 15.02.2022. na: info@hksp.hr
    • Hrvatskoj komori socijalnih radnika, 15.02.2022. na: info@hksr.hr
    • Hrvatskom logopedskom društvu, 15.02.2022. na: info@hld.hr
    • Hrvatskom pedagogijskom društvu, 15.02.2022. na: hpd@ffzg.hr

Članstvo u RS-MZM
Članak 3.
  1. Članstvo u RS-MZM je dobrovoljno, slobodno i volontersko.
  2. Članove imenuje i razrješuje te članstvo poništava koordinator.
  3. Članovi imaju pravo prema trećim stranama komunicirati da su članovi Radne skupine, ali nemaju se ovlast, a posebice u svojim javnim nastupima i obraćanjima, predstavljati na način da se stječe dojam kako nastupaju kao članovi RS-MZM, u ime Radne skupine ili Savjeta za mlade Vlade Republike Hrvatske. Bilo koje takvo istupanje rezultira automatskim poništenjem članstva.
  4. Članovima koji će isticanje svog članstva koristiti kako bi si priskrbili korist koja ih ne pripada ili na neki drugi etički upitni način (o čemu odlučuje koordinator, a o čemu prethodno obavještava SZM-VRH) pristaju na poništenje svog članstva.
  5. Članovi su slobodni samostalno zatražiti svoje isključenje ili retroaktivno poništenje njihova članstva.
  6. Retroaktivno poništenje članstva služi očuvanju dostojanstva isključene osobe.
  7. Isključenje ili retroaktivno poništenje članstva ne znači isključenje iz uporabe individualnog doprinosa osobe kao niti ne odavanja joj za to pripadajuće potvrde.
  8. Članovi imaju pravo, po završetku rada Radne skupine, na izdavanje Potvrde o članstvu.
  9. Članovi koji (iz bilo kojeg razloga) neće moći aktivno sudjelovati u radu RS-MZM ili zbog neodgovornog pristupa radu otežavaju rad RZ-MZM pristaju na retroaktivno poništenje njihova članstva.

Materijalno i financijsko poslovanje
Članak 4.
  1. RS-MZM u trenutku njezina osnivanja ne raspolaže financijskim ili materijalnim sredstvima.
  2. Članovi nisu obvezni i ne bi na sebe trebali preuzimati poslove i odgovornosti koji će za njih značiti izravni financijski ili materijalni trošak.
  3. Članovi koji na sebe odluče preuzeti takve poslove i odgovornosti samostalno snose nastale financijske ili materijalne troškove.
  4. Članovi su dužni u naprijed promišljati i koordinatora u naprijed obavijestiti ako će za njih preuzimanje određenih poslova i odgovornosti značiti izravni financijski ili materijalni trošak.
  5. U trenutnku osnivanja RS-MZM za njezine članove nije planirano refundiranje financijskih, materijalnih ili drugih troškova koji su nastali kao rezultat njihova djelovanja u okviru rada RS-MZM.

Prikupljanje i zaštita osobnih podataka
Članak 5.
  1. Prijavljeni samostalno i kod same prijave biraju kojom adresom e-pošte će sudjelovati u radu RS-MZM.
  2. Svim članovima RS-MZM će biti dostupne adrese e-pošte svih njezinih članova.
  3. Članstvo u RS-MZM je javna informacija te će popis članova RS-MZM biti kontinuirano javno dostupan na ovoj stranici i portalu koji će služiti kao informacijski center o radu RS-MZM (mentalno-zdravlje.info), dok će se izvještaji o radu RS-MZM objavljivati periodično, a nakon njihova iznošenja podnošenja SZM-VRH.
  4. Broj mobitela i ostali osobni podatci će biti dostupni isključivo koordinatoru, osim ako ih članovi ostalim članovima ne učine dostupni samostalno.
  5. Prijavljeni za sudjelovanje u radu Radne skupine pristaju prije svog formalnog uključivanja u rad radne skupine, na zahtjev koordinatora, a kao dio predaje prijave i uvjet za primitak u članstvo, koordinatoru dokazati svoj identitet dostavom preslike (skena) za:
    1. psihologe: važećeg Rješenja o pravu na obavljanje psihološke djelatnosti;
    2. psihologe vježbenike: Potvrdu o upisu u imenik psihologa vježbenika;
    3. liječnike specijaliste: Odobrenja za samostalan rad (licence) i Dokaza o kvalifikaciji za liječnika specijalista;
    4. liječnike specijalizante: Rješenje o odobrenju specijalizacije;
    5. savjetodavne terapeute i psihoterapeute: Dopusnice za samostalno obavljanje djelatnosti psihoterapije;
    6. psihoterapijske vježbenike: Potvrdu o upis u imenik psihoterapijskih vježbenika.
    7. ovlaštene socijalne radnike: Rješenje o upisu u Imenik socijalnih radnika;
    8. socijalne radnike vježbenike: Rješenje o upisu u Imenik socijalnih radnika vježbenika;
    9. ovlaštene socijalne pedagoge: Rješenje o upisu u Imenik socijalnih pedagoga;
    10. socijalne pedagoge vježbenike: Rješenje o upisu u Imenik socijalnih pedagoga vježbenika;
    11. ovlaštene edukacijske rehabilitatore: Rješenje o upisu u imenik ovlaštenih edukacijskih rehabilitatora;
    12. logopede: preslika diplome;
    13. pedagoge: preslika diplome.
  6. U dokazima iz prethodnog stavka ovoga članka se svi Prijavljeni pozivaju da obrišu (zacrne) sve one osobne informacije, a koje nisu relevantne za dokazivanje predmetnog statusa (npr. OIB, adresa stanovanja i sl.). Urudžbeni broj i klasa dokumenta (ako postoje) te ime i prezime osobe se smatraju relevantnim za dokazivanje predmetnog statusa.
  7. Oni članovi koji se u rad RS-MZM uključuju ne kao stručnjaci-pojedinci već kao predstavnici ustanova u kojima su zaposleni o tome dostavljaju dokaz u vidu: Potvrde ili Rješenja; kojim osoba odgovorna za zastupanje ustanove potvrđuje njihovo imenovanje.

Prijelazne i završne odredbe
Članak 6.
  1. Rad radne skupine se do daljnjeg odvija online te ako za to bude mogućnosti u život (licem-u-lice).



Trenutno se ne primaju nove prijave.




Verificirani
  1. Filipa Čavar, mag.psych. - psiholog
  2. Daria Šarić Kovčalija, mag.psych. - psiholog
  3. Irena Šestak, dipl. psiholog, mentor - psiholog
  4. Marina Šimunec, mag.psych. - psiholog
  5. Mia Širac, mag.soc.ped - psihoterapijski vježbenik
  6. prof.dr.sc. Danijela Štimac Grbić, dr.med.spec.javno zdravstvene medicine - HZJZ, Voditeljica Odjela za mentalno zdravlje i prevenciju ovisnosti
  7. Linda Bakotić, mag.med.techn. - psihoterapeut
  8. Damira Bauer Manitašević, mag.psych. - psiholog
  9. Tamara Brezičević, dipl.soc.radnica - ovlašteni socijalni radnik
  10. Mihaela Brkić, prof. def., dj. int. psihoterapeut - psihoterapeut
  11. Maja Cvetojević, mag.biol.mol. - član SZM-VRH
  12. Tanja Dejanović Šagadin, prof.psih. - psihoterapeut
  13. izv.prim.dr.sc. Tomislav Franić, dr. med., spec.psihijatrije - psihijatar
  14. Hana Gačal, mag. psych. - psiholog
  15. Ines Galetic Zagar, Mag.psych - psiholog
  16. Gabriela Galić , mag. psych. - psiholog
  17. Ivana Garašić, mag.psych. - psiholog
  18. Hana Glamuzina, mag.paed.soc. - socijalni pedagog vježbenik
  19. Hrvoje Gligora, prof.psihologije - psiholog
  20. Krešimir Guć, mag. psych. - psiholog
  21. Adrijana Hadžić, mag.act.soc. - ovlašteni socijalni radnik
  22. Viktorija Ivanković, mag.soc.rada - ovlašteni socijalni radnik
  23. Tanja Jovanović, dipl.soc.radnik - ovlašteni socijalni radnik
  24. Dita Jovović, dipl. soc. radnica - ovlašteni socijalni radnik
  25. Silvia Juratovac ( Ferenac), prof - savjetodavni terapeut
  26. Sara Jurdana, mag.psych. - psiholog
  27. dr.sc. Sanja Katalinić, dr.med., spec.psihijatrije - psihijatar
  28. Danijela Kekez, mag.psych. - psiholog
  29. prof.dr.sc. Mira Klarin, psiholog i psihoterapeut - psihoterapeut
  30. Petra Knežević, mag.socijalni pedagog - ovlašteni socijalni pedagog
  31. Spomenka Kolak, mag. rehab. educ. - psihoterapeut
  32. Ana Kralj, mag.phil, PhD student - savjetodavni terapeut
  33. Aleksandra Zoe Krušelj, univ.bacc.paed. - savjetodavni terapeut
  34. Sandra Latković Prugovečki, dr.med, spec. školske medicine, psihoterapeut - psihoterapeut
  35. Tea Milinović, mag.soc.paed. - ovlašteni socijalni pedagog
  36. Ana Munivrana, prof.psihologije - Forum za slobodu odgoja
  37. Ljubica Brigitte Nikić , mag. psych. - psiholog vježbenik
  38. Martina Nikolić, mag. psych. - Centar za nestalu i zlostavljanu djecu, psiholog
  39. Jelena Opačak, mag.psych. - psiholog
  40. Antonija Opačak, mag.act.soc - ovlašteni socijalni radnik
  41. Petra Pavlić, mag.soc.rada - ovlašteni socijalni radnik
  42. Josipa Radić, mag.psych. - psiholog
  43. Valentina Renelt, mag.soc.rada - ovlašteni socijalni radnik
  44. Igor Salopek, dr. med. - liječnik specijalizant psihijatrije
  45. Silvija Stanić, dipl.psih.univ.spec.iur, psiholog, psihoterapeut - psiholog
  46. Božidar Nikša Tarabić, MBA, mag.psych, PhD student - psiholog
  47. Željka Turčinov Skroza, prof.psihologije - psiholog
  48. Nina Vračević Eškinja, mag. paed. - psihoterapeut